rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Zalety i wady domu energooszczędnego i pasywnego

image

Budownictwo energooszczędne i pasywne cieszy się rosnącym zainteresowaniem polskich inwestorów. Jest to związane z modą na budowanie ekologicznych domów, które jednocześnie są w dużej mierze samowystarczalne w zakresie energetycznym. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej warto dobrze ją przeanalizować, a także zapoznać się z zaletami i wadami domów energooszczędnych i pasywnych.

 

Co się do nich zalicza?

Dom pasywny a energooszczędny - różnica

Oba standardy budownictwa na pierwszym miejscu stawiają tworzenie komfortowych projektów, które mają obniżone zapotrzebowanie na energię elektryczną i cieplną pozyskiwaną z zewnętrznych źródeł. Domy pasywne to domy energooszczędne o wyjątkowych parametrach, gdzie zużycie prądu nie przekracza 15 kWh na m2 w skali roku. Do budownictwa energooszczędnego zaliczane są za to budynki, które przekraczają ten próg, jednak wciąż ostateczny wskaźnik jest niższy niż 50 lub 70 kWh w zależności od przyjętych kryteriów.


 

Zalety domów energooszczędnych

Domy energooszczędne i pasywne mają przede wszystkim wiele zalet. Kluczowe jest niskie zapotrzebowanie na energię cieplną, dzięki czemu maleją koszty eksploatacyjne związane z utrzymaniem domu. Standardowo to nawet kilka razy mniej, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. To daje realne oszczędności w skali roku. Energooszczędność to nie jedyna zaleta takiego domu. W domu stawia się również na rekuperację, czyli odzyskiwanie energii. Ponadto można stawiać bezpośrednio podłogi na gruncie, po wcześniejszej izolacji styropianem. Kolejną zaletą jest to, że każdy projekt musi być wielokrotnie analizowany i dobrze przemyślany. Dzięki temu budynek pozbawiony jest ewentualnych wad konstrukcyjnych, które zmniejszałyby jego żywotność, a także negatywnie wpływały na komfort użytkowania. Im mniej awarii i potencjalnych remontów, tym mniejsze koszty utrzymania domu. Doceni to każdy właściciel. Ponadto w domu pasywnym powietrze jest zdecydowanie wyższej jakości, przez co maleje ryzyko powstawania szkodliwych pleśni i wilgoci. Domownikom łatwiej utrzymać stałą temperaturę przez cały rok, a solidne warstwy izolacji ocieplenia nie tylko chronią przed utratą ciepła, ale również doskonale wyciszają całą konstrukcję. Dotyczy to nie tylko domu, ale także garażu oraz pomieszczeń gospodarczych. To podstawowe zalety tego typu rozwiązań konstrukcyjnych.

 

Wady budynku energooszczędnego

Oczywiście budownictwo pasywne nie jest pozbawione wad. Jako główną inwestorzy wskazują koszty początkowe. Te standardowo są o około 10-15% droższe, niż w przypadku normalnego budownictwa. Czasem jednak ta różnica wzrasta do kilkudziesięciu procent i zależy to od indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora. Wpływ na to ma konieczność zastosowania lepszej jakości materiałów i urządzeń z zakresu odnawialnych źródeł energii. Oczywiście tego typu zakup zwraca się już po kilkunastu latach. Wśród wad wymieniane są również ograniczenia związane z bryłą budynku. Ta musi być prosta, dlatego właściciele zwracają uwagę na mniejsze walory estetyczne projektu Biorąc pod uwagę zalety i wady, przemyślane budownictwo pasywne zdecydowanie się opłaca. Wyższy komfort budowy domu sprawi to gwarancja satysfakcji na lata.


Przeczytaj poradniki o budowie domu :

Dobre rady dla twojego domu!


Jak zacząć współpracę z ekipą remontową, budowlaną lub instalacyjną i uniknąć problemów?Odwiedź naszą bazę wiedzy.

 

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.plKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.