rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Chcesz budować dom w 2017? Zaktualizuj swój projekt

image

Budowę domu najlepiej zacząć wiosną. Z tego też powodu inwestycje planowane są zwykle na koniec roku. Postąpiłeś zgodnie z powyższym schematem? Pamiętaj o zaktualizowaniu projektu domu! Od stycznia 2017 roku będą obowiązywać nowe wymogi budowlane w zakresie warunków technicznych, który muszą odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie.
 

blachotrapez przepisy budowlane 2017 dom pasywny
 

Nowe przepisy podyktowane są przede wszystkim dążeniem do zmniejszenia zapotrzebowania nowo wznoszonych budynków na energię pierwotną (EP). W uproszczeniu oznacza to, że każdy wybudowany w 2017 budynek powinien charakteryzować się mniejszym łącznym zużyciem energii na ogrzewanie domu, podgrzanie ciepłej wody oraz wentylację i klimatyzację.

Jak spełnienie tych wymagań wygląda w praktyce?
 

Zminiejszenie przenikania ciepła


Budynki, które będą stawiane od od stycznia 2017 roku muszą posiadać niższy współczynnik przenikania ciepła przez dach, ściany zewnętrzne, stropy, okna i drzwi. Dlatego konieczne będzie projektowanie kluczowych elementów domu oraz wybieranie materiałów o wysokich parametrach technicznych z większą starannością, a jeśli będzie taka możliwość, częstsze korzystanie z energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.


– Wszystkie te zmiany podyktowane są wymogami dyrektywy europejskiej 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 roku oraz zmierzają do wykorzystywania w budownictwie technologii pozwalających na wznoszenie budynków coraz bardziej energooszczędnych. Całkowite dostosowanie prawa budowlanego do regulacji unijnym planowo nastąpi do roku 2021. Wtedy też większość budynków z założenia powinna być energetycznie samowystarczalna oraz nie powinna przekraczać maksymalnego zapotrzebowania na energię, wskazanego w rozporządzeniu. Obecnie jest to 120 kWh/m2 rocznie, w latach 2017- 2020 liczba ta obniżona zostanie do 95 120 kWh/m2, by od 2021 osiągnąć finalną wartość 75 kWh/m2. Także dachy, przegrody budowlane, okna i drzwi będą musiały cechować się ustawowo uregulowanym współczynnikiem przenikania ciepła (U) – wyjaśnia Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez, producenta pokryć dachowych z blachy.
 

Wyzwanie dla producentów?
 

Warto podkreślić, że nowym standardom będą podlegać również budynki, które zaprojektowane zostały w roku 2016. To z kolei oznacza, że wszelkie domknięte przed końcem roku projekty powinny zostać zaktualizowane pod kątem nowych wymagań. Odstępstwem jest jedynie sytuacja, gdy pozwolenie na budowę zostanie przyznane maksymalnie do końca grudnia 2016. Nie zastosowanie się do nowych przepisów może skutkować negatywnym rozpatrzeniem wniosku.

– Choć początkowo stosowanie się do zaktualizowanych przepisów wiązać się będzie ze zwiększeniem kosztów budowy domu, w dłuższej perspektywie czasu zmiana przepisów niesie za sobą oszczędności. Zoptymalizowany bilans cieplny budynku spowoduje, że nie tylko koszty ogrzewania wnętrz będą niższe – mniej zapłacimy również za ciepłą wodę i za chłodzenie pomieszczeń latem. Innowacyjne systemy ociepleń działają bowiem na dwa sposoby – ograniczają przenikanie ciepła na zewnątrz, jak i jego przenikanie do wnętrza domu – mówi ekspert firmy Blachotrapez.
 

Nowe obostrzenia będą wyzwaniem nie tylko dla inwestorów i architektów, ale również dla producentów materiałów budowlanych. Z drugiej strony, planowane zmiany przepisów były znane od 2014 roku, gdy weszła w życie pierwsza z trzech prognozowanych zmian, regulowanych nowelizacją prawa budowlanego. Dlatego wiodący producenci już wcześniej zaczęli wprowadzać na rynek produkty, których parametry zgodne są z nowymi kryteriami.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Blachotrapez

E-mail: biuro@blachotrapez.eu

WWW: www.blachotrapez.eu

Tel: +48 18 268 52 00
Adres:
Kilińskiego 49a
34-700 Rabka-Zdrój

FCOM: ​Dlaczego farba termoizolacyjna działa - poznaj mikrosfery!
Metalowe domki ogrodowe firmy Hörmann

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

Ogłoszenia
dodaj+ «»

Filmy
dodaj+ «»

Forum