rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Dopłaty do domów energooszczędnych

image

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wychodzi naprzeciw obawom tych, którzy nie zdążyli skorzystać z programu „Rodzina na swoim”. Proponuje dopłaty do kredytów hipotecznych na zakup bądź budowę nieruchomości, która spełnia określone standardy energooszczędności.

 

 

Dla kogo?

Pomoc proponowana przez NFOŚiGW polega na częściowej spłacie kapitału kredytu bankowego dla osób fizycznych na budowę domu, a także na zakup domu lub mieszkania od dewelopera. Kryterium uzyskania dopłaty jest to, czy lokum odznacza się określonym standardem energetycznym. W przypadku domów jednorodzinnych wyróżnione zostały dwie kategorie energetyczne: domy pasywne o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania (EUco) na poziomie 15kWh/(m2rok) oraz domy energooszczędne o zapotrzebowaniu na energię na poziomie ≤ 40kWh/(m2rok).

 

By otrzymać dopłatę konieczne jest m.in. zaciągnięcie kredytu w banku, który podpisze umowę o współpracy z Funduszem oraz spełnienie przez projekt budynku minimalnych wymagań technicznych zdefiniowanych przez NFOŚiGW.

 

 

Ile?

Fundusz zarezerwował 300 mln zł na wypłaty dotacji do umów kredytu zawieranych w latach 2013-2018. Na lata 2013-2015 do rozdysponowania zaplanowano kwotę 100 mln zł. Umożliwi to realizację około 12 tys. domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Wysokość dopłaty uzależniona jest od standardu energetycznego, jakim odznacza się dane lokum. W przypadku jednorodzinnych domów pasywnych dotacja wynosi 50 tys. zł brutto, w przypadku domów energooszczędnych - 30 tys. zł brutto. Nieco mniejsze dopłaty są przewidziane w przypadku mieszkań niskoenergochłonnych - analogicznie 16 oraz 11 tys. zł brutto.

 

Otrzymaną dopłatę trzeba uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT i zapłacić od niej podatek dochodowy.

 

Istnieją także dodatkowe wytyczne, dotyczące osób, które planują wykorzystać część powierzchni domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego do prowadzenia działalności gospodarczej (w tym do wynajmu). W takim przypadku wysokość dofinansowania zmniejsza się proporcjonalnie do udziału powierzchni, przeznaczonej docelowo na prowadzenie takiej działalności. Jeżeli ma być ona prowadzona na powierzchni przekraczającej 50% domu lub lokalu, wtedy lokum nie kwalifikuje się do dofinansowania.

 

 

Kiedy?

Pierwsze oferty dopłat do kredytów hipotecznych na budowę i zakup domów lub mieszkań energooszczędnych mają pojawić się w okienkach bankowych już pod koniec pierwszego kwartału 2013 r. Do 4 stycznia NFOŚiGW przyjmował zgłoszenia od banków zainteresowanych udziałem w programie. Wyniki naboru wniosków zostały ogłoszone na stronie internetowej NFOŚiGW 21 stycznia 2013. Zarząd NFOŚiGW wyraził zgodę na zawarcie umów o współpracy i udostępnienie bankom środków na dotacje na częściową spłatę kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na przedsięwzięcia realizowane w ramach programu w łącznej wysokości 100 000 000 zł.

 

 

Decyzja dotyczy następujących banków:

 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
 • SGB-Bank S.A.,
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
 • Bank Zachodni WBK S.A.,
 • Getin Noble Bank S.A.,
 • Nordea Bank Polska S.A.,
 • Deutsche Bank PBC S.A.

 

 

By dane przedsięwzięcie budowlane można było zakwalifikować do dopłaty, jego ukończenie musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu. Wnioski o dotację na częściową spłatę kapitału kredytów na lata 2013 – 2015 banki pobierają przez 30 dni od daty ogłoszenia naboru. Nabór wniosków o przyznanie limitu środków na dotację na spłatę kapitału kredytów na lata 2016 – 2018 będzie trwał do 31 grudnia 2015 r.

 KONTAKT

Viessmann
Odpowiedzialne projektowanie. Jak tworzyć obiekty przyjazne użytkownikom na co dzień i w obliczu ekstremum? Eksperci odpowiadają
Dobry montaż. Z korzyścią dla klimatu i kieszeni

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.