rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Ocieplanie fundamentów – jak uniknąć błędów?

image

Stawiając dowolny budynek, już na wstępie można popełnić brzemienne w skutkach błędy. Pierwszy etap każdej budowy to stawianie fundamentów. Błędy popełnione na etapie nie będzie już szansy na ich naprawienie, więc warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi instrukcjami, jak zrobić to poprawnie. Jedną z kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, jest ocieplenie fundamentów, które istotnie wpływa na późniejsze koszty eksploatacji budynku.


Czemu ocieplenie fundamentów jest tak ważne?

Prawidłowe ocieplenie fundamentów to niezwykle istotna kwestia. Błędy na tym etapie budowy mogą skutkować tym, że fundamenty zaczną wilgotnieć, a to z kolei przełoży się na wilgoć, wychodząc ze ścian wewnątrz budynku. Drugim skutkiem nieprawidłowego wybudowania fundamentów jest tworzenie się mostków termicznych, które sprawią, że koszty ogrzewania w skrajnych przypadkach mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. To co prawda ekstremalny przykład, jednak nawet drobne błędy mogą co najmniej podwoić koszty ogrzewania, a to z kolei w skali kilku dekad ogromna kwota. Warto więc wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę podczas ocieplania fundamentów.Pierwszy krok – prawidłowa izolacja fundamentów

Ocieplenie ścian fundamentowych kojarzy się przede wszystkim z grubą warstwą styropianu. Nie wolno jednak zapominać, że to nie wszystko. Najpierw trzeba zadbać o to, by fundament był zaizolowany od wilgoci. Sama warstwa izolacyjna powinna być wyprowadzona co najmniej kilkadziesiąt centymetrów powyżej gruntu, by była pewność, że fundament nie zacznie podchodzić wilgocią. Należy też pamiętać, by wykorzystać do tego odpowiednie materiały. Muszą one być trwałe, a także dopasowane do specyfiki takiego zastosowania. Najlepiej wykonać badania geotechniczne, by ocenić, jakie materiały będą odpowiednie w danej lokalizacji. Następnym krokiem jest dopasowanie styropianu do izolacji fundamentów. W tym miejscu można popełnić błąd polegający na wykorzystaniu nieodpowiednich materiałów. Jest to powszechne, gdyż wiele osób wychodzi z założenia, że wystarczy dowolny styropian, a najlepiej możliwie najtańszy. Niestety jest to fatalne w skutkach. Zawsze należy bazować na styropianach, które według zaleceń producenta nadają się do izolowania fundamentów. Na rynku istnieje wiele rodzajów styropianów i trzeba pamiętać, by do każdego zastosowania wybrać odpowiedni wariant. Nigdy nie należy też oszczędzać na jego grubości.Gdzie izoluje się fundamenty?

Popularnym błędem jest także jedynie punktowe izolowanie fundamentów. By budynek osiągnął możliwie największą naturalność w wymianie ciepła z otoczeniem, fundament musi być ocieplony na całej długości aż do ławy fundamentowej. Według dzisiejszych standardów ociepla się fundamenty z dwóch stron i należy robić to w taki sposób, by ocieplenie zazębiało się z ociepleniem podłogi. Dopiero to pozwoli na uniknięcie powstawania mostków termicznych. Ocieplając fundament, zawsze warto bazować na doświadczonych ekipach i uniknąć oszczędzania na siłę, gdyż w dłuższej perspektywie, nie będzie to opłacalne.


Opracowanie redakcja : (D.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź