rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Czy domy o ścianach o konstrukcji lekkiej muszą być trwale ogrzewane czy posiadają one pewną bezwładność cieplną?

image

Bezwładnością cieplną nazywamy podatność ciała na zmianę temperatury pod wpływem zmian temperatury otoczenia. Budynki o wysokiej bezwładności cieplnej utrzymują bardziej stałą temperaturę, ponieważ magazynują ciepło w ciągu dnia, a oddają je po zachodzie słońca, gdy powietrze ochładza się. Budynki o niskiej bezwładności cieplnej szybko nagrzewają się od słońca i szybko wychładzają.

 
Ściany domów o konstrukcji lekkiej tzw. domy kanadyjskie zbudowane są z drewnianego szkieletu wypełnionego izolacją cieplną. Sama konstrukcja drewniana posiada bardzo niską bezwładność cieplną, jednak wypełnienie z materiału izolacyjnego powoduje, że łączna bezwładność jest wysoka.

 
Inaczej jest w przypadku domów z bali drewnianych, które to posiadają wysoką bezwładność cieplną i według badań bale o średnicy powyżej 20 cm spełniają już warunki komfortu termicznego w budynku.

 
Jednym z najlepszych materiałów o dobrych  właściwościach cieplnych i często stosowanym w budownictwie pasywnym jako elementy konstrukcyjne są pustaki z ceramiki poryzowanej. Pustaki te posiadają małe pustki powietrzne przez co ich właściwości izolacyjne są bardzo dobre. Ważne jest, aby pustaki te miały dużą dokładność wymiarów, gdyż montowane są na klej o grubości do 2 mm i każda niedokładność wymiarów może powodować problemy w połączeniu bloczków, które generują powstawanie mostków termicznych zwiększających zużycie energii na ogrzanie budynku. Opracowanie: inż. Łukasz Kochowski
Project-System
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

 KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Project - System

E-mail: biuro@project-system.pl

WWW: www.project-system.pl

Tel: +48 55 237 11 27
Fax: +48 55 236 37 77
Adres:
Korotyńskiego 23
02-123 Warszawa